Andrej Babiš se hned ve svém nedělním vítězném projevu ohradil proti některým povolebním komentářům: "Já nevím, proč někdo říká, že chceme dělat nějaké ústavní změny?" Opravdu to neví? Vždyť to byl on sám − Andrej Babiš −, kdo ve své předvolební knize O čem sním… detailně popsal řadu plánovaných ústavních reforem. Nemůže se tedy divit, že jsou někteří jeho ústavními návrhy znepokojeni a ptají se, nakolik je myslel vážně.

Babiš vyčkává, změny ve vedení malých stran můžou prolomit jejich odpor vůči koalici s ANO

Babiš ve své knize popsal svou představu ústavního systému následovně: "Tak zaprvé by zákonodárců mělo být méně. Poslanců jen polovina." Konkrétně lichý počet 101.

To je jistě možné. Sice by to výrazně podvázalo schopnost práce ve výborech a snížilo šanci malých stran na zastoupení, nicméně samo o sobě by to ústavní kolaps nezpůsobilo.

Do zcela jiného světla se to však dostává společně s druhým návrhem: "Co Senát? Údajná pojistka demokracie. … Voliči o Senát nestojí. Zrušit Senát, to by nebyl žádný divoký experiment."

Zrušení druhé komory je přitom v prostředí země se slabou politickou kulturou a nepředvídatelnými politickými elitami poměrně velký hazard.

Argumentace skandinávskými zeměmi neobstojí, neboť úroveň jejich demokracie a politické kultury nevyžaduje tolik ústavních pojistek, jako je tomu v mladé české demokracii.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru