Miroslav Kalousek byl vždy produktivním sarkastikem. Takže se nemůže divit, že jeho rezignace na post předsedy TOP 09 vyvolá spoustu sarkastických úsměšků. Třeba: Hele, von uhnul (v reakci na volební heslo topky "Neuhneme"). Nebo: Když říká, že jeho osoba brání integraci pravice, má recht, jen na to přišel o čtyři roky později než všichni okolo.

Kalousek: odejít z čela TOP 09 jsem se rozhodl už před volbami, říct to voličům by ale nebylo fér

Ale vážně. Velikost politika se pozná mimo jiné podle toho, jak zvládne své odcházení.

A Kalousek si nevede tak úplně zle.

Odchází ve chvíli, kdy se jeho TOP 09 dostala, byť s odřenýma ušima, do sněmovny a kdy je zároveň jasné, že už jí nemůže nic pozitivního přinést. Kdyby odešel před volbami, zřejmě by topka do sněmovny vůbec neprošla, neboť by neměla nikoho, kdo by byl schopen Kalouska rychle nahradit. Kdyby ovšem Kalousek i po volbách dál zatvrzele seděl na předsednické sesli, zemřela by TOP 09 na stereotyp.

A navrch by byly odsouzené k neúspěchu všechny pokusy o integraci stran napravo od středu, která je teď důležitější než kdy jindy. V tomto ohledu tedy pro Kalouska velké plus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Charakter Kalouskova odcházení ilustruje ambivalenci jeho osobnosti i politické kariéry.
  • Výjimečný talent, výjimečné výsledky, ale i výjimečné množství pochybností a stínů.
  • V každém případě odchází jedna z největších politických osobností polistopadového Česka.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru