Miroslav Kalousek byl vždy produktivním sarkastikem. Takže se nemůže divit, že jeho rezignace na post předsedy TOP 09 vyvolá spoustu sarkastických úsměšků. Třeba: Hele, von uhnul (v reakci na volební heslo topky "Neuhneme"). Nebo: Když říká, že jeho osoba brání integraci pravice, má recht, jen na to přišel o čtyři roky později než všichni okolo.

Kalousek: odejít z čela TOP 09 jsem se rozhodl už před volbami, říct to voličům by ale nebylo fér

Ale vážně. Velikost politika se pozná mimo jiné podle toho, jak zvládne své odcházení.

A Kalousek si nevede tak úplně zle.

Odchází ve chvíli, kdy se jeho TOP 09 dostala, byť s odřenýma ušima, do sněmovny a kdy je zároveň jasné, že už jí nemůže nic pozitivního přinést. Kdyby odešel před volbami, zřejmě by topka do sněmovny vůbec neprošla, neboť by neměla nikoho, kdo by byl schopen Kalouska rychle nahradit. Kdyby ovšem Kalousek i po volbách dál zatvrzele seděl na předsednické sesli, zemřela by TOP 09 na stereotyp.

A navrch by byly odsouzené k neúspěchu všechny pokusy o integraci stran napravo od středu, která je teď důležitější než kdy jindy. V tomto ohledu tedy pro Kalouska velké plus.

Odcházení politika má ovšem nejen rozměr načasování, ale i důstojnosti. A to už tak slavné není. Kalousek ho zarámoval žlučovitostí. Těžko se bude zapomínat na závěr kampaně, kdy rozjel hnojomet proti ODS, KDU i STAN, proti partajím, se kterými se rétoricky chtěl integrovat.

A také na to, že nakonec začal na sociálních sítích obviňovat novináře, že se "dali koupit Babišem". To zase nahrává interpretaci "trapný konec kdysi velkého politika".

Charakter Kalouskova odcházení ilustruje ambivalenci jeho osobnosti i politické kariéry. Na jednu stranu výjimečný talent, skvělý řečník a organizátor. Politik, který uměl hrát (většinou vítězné) simultánky na několika šachovnicích.

A když přišla porážka, jako třeba nucený odchod z čela KDU-ČSL, dokázal se oklepat a vytvořit nový životaschopný projekt.

Na druhou stranu je to politik, se kterým se pojí víc temných historek, než aby je bylo možné odzívat jako pouhou "kampaň", což veřejnost "ocenila" tím, že Kalousek končí jako politik, který sbírá nejvíc negativních ohlasů

V každém případě ale odchází jedna z největších politických osobností polistopadového Česka. Paradoxně to potvrzuje i Andrej Babiš, když říká, že Kalousek je symbolem všeho zla. Jednak historie může nakonec posoudit Babišovy útoky jako Kalouskovo plus. A bezprostředně to znamená, že ostatní jsou vedle něj − zatím − tak trochu trpaslíci…