Závěr 19. sjezdu Komunistické strany Číny nabídl jedno zajímavé srovnání. Její dnešní šéf Si Ťin-pching na něm byl zapsán ještě za svého života do stanov jediné vládnoucí strany, stejně jako zakladatel této komunistické velmoci Mao Ce-tung, její postavení na šachovnici světové politiky je ale dnes v mnoha ohledech úplně jiné.

Od takzvané pingpongové diplomacie, kterou začalo sbližování mezi vedoucí západní mocností Spojenými státy a komunistickou Čínou, uplynulo více než pětačtyřicet let. V roce 1971 v Pekingu doznívaly otřesy kulturní revoluce, země se hospodářsky rozkládala, upadala do mezinárodní izolace a jen tak tak se vyhnula ozbrojenému střetu s teoreticky ideově příbuzným Sovětským svazem.

Setkání s prezidentem Richardem Nixonem, které připravil Henry Kissinger, otevřelo Číně dveře k symbolu mocenské pozice, jednomu z pěti stálých míst v Radě bezpečnosti OSN. Ale ten pravý zvrat nachystal až v roce 1979 Teng Siao-pching. Nadále se sice držel mocenského monopolu jedné strany, ale v hospodářství prosadil teorii, že je jedno, jestli je kočka černá, anebo bílá, hlavně když chytá myši. Jinými slovy: nezáleží na tom, jestli hospodaříme socialisticky či kapitalisticky, hlavně že se ekonomice daří.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru