Crowdfunding je způsob financování založený na veřejné výzvě, jejímž smyslem je získat od veřejnosti peníze pro konkrétní projekt. K interakci mezi tím, kdo prostředky poptává (fundraiser), a tím, kdo je nabízí (veřejnost − crowd), dochází pak přes internet. Právní vztah založený touto interakcí může mít různou podobu. Běžně investor oproti investovaným prostředkům získává majetkovou účast ve fundraiserovi − cílové společnosti.

Na evropské úrovni se tomuto způsobu financování dostává silné pozornosti. Do konce roku má Evropská komise představit další návrh na změnu pravidel s cílem umožnit jeho lepší fungování v praxi. V Česku však žádná zvláštní pravidla pro crowdfunding nemáme. Debata o změně právní úpravy v tomto směru je nulová. Téma zůstává stranou zájmu politiků, nezvedá jej ani Česká národní banka. Crowdfunding u nás operuje pod obecnou národní úpravou, která jeho rozvoji klade obtížně obhajitelné překážky. Zmíním alespoň tři největší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.