Andrea Lauren se na svět financí umí dívat z mezinárodní perspektivy. Ačkoliv se narodila v Česku, ekonomii vystudovala v Dánsku a posléze 13 let pracovala v korporátním bankovnictví v Londýně. Na řízení fúzí a akvizic pro klienty ze soukromého i veřejného sektoru se podílela v investičních bankách JPMorgan a HSBC. Dnes však žije opět v Česku, v investiční skupině Rockaway Jakuba Havrlanta dohlíží na investice do fintechu a zájmy finančně-technologických firem hájí také coby předsedkyně České fintechové asociace. Vůči české startupové scéně však umí být i kritická. Na službu světového významu podle ní současné prostředí teprve čeká.

Oblast fintechu je velmi široká a spadají do ní tak rozdílné věci jako mobilní platby, využívání robotů či velkých dat nebo kryptoměny. Co je podle vás v této oblasti nejrevolučnější a může nejvíc změnit fungování finančního sektoru?

Bill Gates kdysi pěkně řekl, že vždy přeceňujeme vliv technologií v horizontu dvou let, ale podceňujeme, jaký vliv budou mít v horizontu let deseti. Řada věcí, které jsou dnes nabízeny koncovým zákazníkům, například mobilní platby nebo peer to peer investice, se v horizontu dvou let mohou zdát revoluční. Ale s největší pravděpodobností nebudou tak významné jako třeba způsoby interního zpracování velkých dat. Ta mohou v dlouhodobém horizontu vést například k úplně jiným způsobům ohodnocení pojišťovacího rizika, kdy pojišťovna bude znát individuální rizikový profil každého zákazníka. Bude vědět, jaká je pravděpodobnost nesplacení jeho závazků nebo onemocnění nějakou chorobou. To jsou věci, které budou pravděpodobně podstatně revolučnější, zatím se ale dostatečně nevyužívají v širokém měřítku. A hlavně nejsou zvenku tolik vidět.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?