Andrej Babiš zjišťuje, že cesta k funkci premiéra bude mnohem komplikovanější, než se mohlo zdát chvíli poté, co o víkendu přesvědčivě zvítězil ve volbách. A to nejen kvůli ostatním stranám, jež s jeho hnutím ANO zatím odmítají vstoupit do koalice, ale i kvůli prezidentovi Miloši Zemanovi. Od toho se exministr financí v pondělí dozvěděl, že v nejbližších týdnech se s příslibem jmenování předsedou vlády může rozloučit.

"Řekl, že dodrží, co slíbil, a příští týden mě pověří vyjednáváním o sestavení nové vlády," prohlásil Babiš po devadesátiminutové schůzce v Lánech.

To je ovšem zcela nepodstatný akt, který nemá oporu v ústavě. O vládě může vítěz voleb − a v podstatě kdokoliv jiný − jednat i bez prezidentova požehnání, což se většinou děje.

O čem naopak ústava hovoří jasně, je to, jak má prezident postupovat při svolávání schůze nové sněmovny: Zeman hodlá dodržet maximální, tedy třicetidenní lhůtu, takže poslanci se setkají zřejmě až v pondělí 20. listopadu. Jde o klíčovou událost − teprve po ustavení nové sněmovny včetně volby jejího vedení, což může trvat i týdny, podá demisi nynější vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Až poté přijde řada na Babiše.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.