Být to na předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, měli bychom v České republice většinový volební systém a on by nyní obsazoval všechna křesla ve vládě. Takový systém ovšem nemáme a Babišovi nezbývá než domlouvat složení vlády s dalšími stranami.

Která ministerstva by obsadilo ANO, zatím není jasné, ale vedení hnutí zmiňuje minimálně pět: ministerstvo financí, vnitra, zdravotnictví, práce a sociálních věcí a životního prostředí.

Ptát se ovšem v těchto dnech předsedy Babiše nebo jeho pravé ruky, prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, je zbytečné. Oba tvrdí, že bavit se o vládních místech je naprosto předčasné. "Nejdříve je třeba dohodnout vedení Poslanecké sněmovny," říká Babiš. "Teď o složení vlády nemluvíme," přidává se Faltýnek.

Navíc zásadní vliv na obsazení křesel bude mít to, které strany nakonec budou vládu tvořit.

Místopředseda ANO a zároveň také první místopředseda vlády Richard Brabec už ale naznačil, že ANO by chtělo ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra.

Což by, mimochodem, odpovídalo i tomu, co řekl těsně před volbami předseda Babiš.

Půjde někdo s ANO?

Okamurovci

Největší zájem o vládnutí s ANO má Tomio Okamura se svou Stranou přímé demokracie.

Okamura zatím nejotevřeněji ze všech prohlásil, že by nechtěl zůstat v opozici.

Andrej Babiš ovšem nadále tvrdí, že s touto stranou a s KSČM vládnout nechce.

Zároveň ale uvedl, že program ANO se s programem okamurovců v některých bodech shoduje.

ODS

Babiš i v pondělí několikrát zopakoval, že by si vládnutí s ODS přál.

Podle něj může být koalice o dvou partnerech stabilní, zejména když má v Poslanecké sněmovně většinu. Vedení ODS však nadále tvrdí, že s Babišem do vlády nevstoupí.

Další strany

Postupně přibývá stran, které tvrdí, že do vlády s ANO nechtějí. Po TOP 09, STAN a pirátech sílí takové hlasy také v KDU-ČSL a ČSSD.

Není ale vyloučeno, že někdo může nakonec změnit názor.

"Zdravotnictví a sociální věci nebyly nikdy pořádně řízené. Teče tam 900 miliard.

To znamená zneužívání sociálních dávek, zneužívání peněz na sociální bydlení. Nikdo neřídil ani přímo podřízené nemocnice," stěžoval si Babiš.

Zdravotnictví by mohl mít na starosti dosavadní Babišův poradce pro zdravotnictví a autor zdravotnického programu Adam Vojtěch,
který navíc získal ve volbách poslanecký
mandát.

Podle dosavadního šéfa sněmovního zdravotního výboru Rostislava Vyzuly (ANO) je preferovaným mužem na post ministra právě Vojtěch, který by se takovému místu nebránil. "Pokud by ta nabídka přišla, tak bych ji přijal. Mám svou vizi, co by se ve zdravotnictví mělo udělat. Ale nabídka zatím nepřišla, takže je předčasné o tom jednat," řekl v pondělí HN Vojtěch.

Jednou z adeptek na křeslo ministryně práce a sociálních věcí bude patrně poslankyně Radka Maxová, kterou Babiš posílal do debat o sociálních věcech.

"Budu velice ráda, když hnutí ANO bude spravovat toto ministerstvo," uvedla v pondělí s tím, že se chce této oblasti věnovat. Podle ní je ale předčasné bavit se o tom, zda by ministryní byla ona nebo někdo jiný.

O životní prostředí má dlouhodobě zájem dosavadní ministr Brabec, který opakovaně tvrdí, že jej práce v tomto resortu baví a rád by v ní pokračoval. Ovšem jestli se tak stane, není v tuto chvíli jasné.

Samotný Babiš ke složení vlády v pondělí řekl, že bude chtít, aby v ní zasedli odborníci. "Pokud sestavíme vládu a budeme mít nějaké ministerské posty, tak chceme, aby tyto posty zastávali odborníci. Nehraje přitom až tak zásadní roli, jestli to je člen hnutí. Nejsme sociální demokraté, kteří rozdělovali ministerstva podle toho, z jaké krajské organizace ČSSD někdo je," uvedl a zalitoval, že ANO nemůže celou vládu sestavit samo.

Klíčové teď bude, zda Babiš kabinet vytvoří a kdo bude ve vládní koalici sedět. Po pondělních jednáních se počet zájemců o vládu snížil. Jasné ne řekli po Starostech také lidovci, stále více volají po odchodu do opozice také sociální demokraté. Babiš dal najevo, že by rád vládl s ODS, s níž by mohl vytvořit ve sněmovně většinu. Jenže zatím jediný, kdo projevil zájem o "manželství" s ním, je Tomio Okamura a jeho Strana přímé demokracie.