Konec posvícení. Posledních sedm let si stát užíval levnější a levnější peníze. S tím je konec. Investoři už Česku nejsou ochotni půjčovat (s výjimkou těch nejkratších splatností) za záporný úrok, což křivky na monitorech traderů názorně ilustrují.

Zatímco v lednu dvouletý dluhopis atakoval roční "výnos" minus 1,2 procenta, nyní už se blíží půl procentu. Plus.

To samé vidíme i na delším konci výnosové křivky. Před rokem se vládní dluhopis splatný za deset let dal udat i s výnosem pod 0,4 procenta, dnes kupcům nestačí ani čtyřnásobek.

Nejde o žádnou apokalypsu. Vracíme se prostě do situace, kdy peníze mají hodnotu a platí se i za ochotu se jich na čas vzdát. Navíc pořád je reálná návratnost půjčování státu záporná. V situaci, kdy ceny rostou skoro o tři procenta, domácí investor stále ztrácí. Jenže o toho poslední roky nešlo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Když chce stát získat peníze na deset let, musí nyní nabídnout aspoň čtyřnásobný úrok než před rokem.
  • Stále jsou to ale hodně levné peníze, takže celkové splátky dluhu klesají.
  • To je objektivní vývoj, ne zásluha toho, kdo zrovna řídí ministerstvo financí.
  • Dramatické změny důvěryhodnosti Česka nenastaly a nepřinesly je ani volby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru