Patřilo k dobrým zvykům, že se na základě volebních výsledků dalo odhadnout, jaká vláda vznikne, protože prezident nebude jednání ovlivňovat, ale ve shodě se stranami pouze moderovat.

Existovaly výjimky, například v roce 1996, kdy za aktivního přispění pomohl k důvěře menšinové vládě Václav Havel. Tehdy se předpokládalo, že se zformuje pravicová vláda, ale nevědělo se, kdy a jakým způsobem. V roce 1998 se patovou situaci podařilo překlenout tzv. opoziční smlouvou.

Zeman ví, že Babiš je jediný politik, který ho může ohrozit. Jeho vládu jmenuje až poté, co ANO rozhodne, koho podpoří v boji o Hrad

Nikdo také dlouho netušil, jaká vláda vznikne po volbách v roce 2006.

Nakonec Mirek Topolánek po prvním neúspěšném pokusu s pomocí důchodce Miloše Zemana zlákal z ČSSD dva přeběhlíky.

Od té doby, co se stal Zeman prezidentem, nemáme jistotu téměř žádnou. A z výjimek se stalo pravidlo.

Vždyť po demisi Nečasovy vlády v roce 2013 si jmenoval prezident svou vlastní vládu, která spravovala zemi půl roku bez důvěry parlamentu.

Po sněmovních volbách zase nechtěl pověřit jmenováním vlády předsedu vítězné politické strany, ale snažil se jej vyštípat a nahradit jeho stranickým protivníkem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru