Ačkoliv prezident Miloš Zeman šéfa pirátů Ivana Bartoše veřejně pochválil jako jednu z nejvýraznějších tváří voleb, nedočkal se za to na oplátku přízně této nové parlamentní strany. Nejprve Bartoš jeho slova zlehčoval a potom prohlásil, že by měl prezident kvůli zdravotnímu stavu ve funkci skončit.

Zeman několik málo hodin po skončení voleb dokonce navrhl, aby se piráti stali součástí vlády. Jedině tak podle něj mohou plně využít své odborné znalosti v oblasti digitalizace a IT. "Nevím, jestli je pan prezident kompetentní hodnotit něčí znalosti v oblasti IT. Souhlasím, že jsme odborníci na digitalizaci, ale názor prezidenta nehraje v povolebních jednáních žádnou roli," reagoval na Zemanovu výzvu Bartoš. Prezident je známý tím, že příliš nepoužívá moderní techniku a nenosí u sebe ani mobilní telefon.

Piráti skončili ve volbách jako třetí, získali 22 poslaneckých mandátů a hned avizovali, že nechtějí koalici s komunisty a SPD. Nelíbí se jim však ani spolupráce s vítězným hnutím ANO Andreje Babiše. Předseda nejsilnějšího uskupení má s prezidentem blízké vztahy a současně již dříve jmenoval piráty mezi stranami, jež by ANO mohlo brát jako možné koaliční partnery.

Ivan Bartoš (37)

Byl už u vzniku pirátské strany v České republice. Poprvé se stal předsedou v roce 2009.

O pět let později kandidoval jako jednička do Evropského parlamentu. Se ziskem 4,78 procenta však neuspěl.

Bartoš maturoval ve Spojených státech.

Poté vystudoval obor informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Profesně spolupracoval s Národní knihovnou nebo Státní technickou knihovnou na zlepšení vyhledávání a sdílení informací.

Doktorské studium zakončil titulem Ph.D. v roce 2013.

Ve volném čase hraje na akordeon a jako dýdžej mixuje psychedelic trance. Je ženatý s členkou pirátské strany Lydií Frankou.

Podle Bartoše Zeman nemůže počítat s tím, že jej piráti ve volbách na začátku příštího roku podpoří. "Máme deset kritérií pro podporu prezidentského kandidáta a ta pan Zeman nesplňuje," uvedl Bartoš v rozhovoru pro HN.

Piráti mu například vytýkají způsob, jakým reprezentuje zemi.

Vadí jim, že nerespektuje ústavní zvyklosti ani fakt, že zahraniční politiku Česka určuje vláda, nikoliv Miloš Zeman.

"Uvedu příklad s piloty civilních letadel. Ti odcházejí do důchodu v 60 letech. Neznamená to, že by v takovém věku nemohli ten stroj řídit, avšak roste riziko fatální chyby. Nemyslím si, že zdravotní stav prezidenta je takový, aby mohl tu funkci vykonávat," reagoval předseda pirátů na dotaz,
zda by měl Zeman znovu kandidovat.

Koalici s hnutím ANO Bartoš odmítá. Nebrání se ale diskuzi o náměstcích na některých resortech, což jde ovšem proti dosavadní praxi, kdy náměstky dosazují vládní strany. Kvůli práci na průmyslové revoluci 4.0 by piráti chtěli získat pozici na ministerstvu průmyslu a obchodu.

"Máme zájem i o ministerstvo financí kvůli EET a naší snaze o zjednodušení daní. Jsou tu ale také ministerstva kultury a školství," jmenoval Bartoš s tím, že rovněž považuje za vhodné obnovit ministerstvo informatiky. To by mohlo převzít IT agendu z dalších úřadů.

"Úředníci často nejsou kompetentní tyto druhy zakázek kontrolovat či zadávat," vysvětluje předseda pirátů důvody, kvůli nimž by se měly zakázky centralizovat pod jeden úřad s dobrými IT experty.

Podle Bartoše se sice řada výběrových řízení už vypisuje lépe než před lety, stále se však ve smlouvách objevují i detaily, jež mohou stát připravit o miliardy. "Dokážeme je rozpoznat," říká.

Kromě toho má strana za cíl napomoct k větší otevřenosti státu vůči občanům, chce mimo jiné reformovat zákon číslo 106 o svobodném přístupu k informacím. Prioritou je i zrušení výjimek při zveřejňování smluv pro některé firmy v registru smluv. "Nebudou moct sice tak hezky soutěžit, ale jsou to státní firmy. Ty nemají primárně generovat zisk," dodal Bartoš.