Webové stránky Českého statistického úřadu, na nichž byly během soboty zveřejňovány průběžné výsledky voleb, postihly rozsáhlé výpadky. Přestože statistici nejprve tvrdili, že za nedostupností webu jsou pouze technické problémy na straně externího dodavatele, včera odpoledne přiznali, že skutečnou příčinou byl útok hackerů. "Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. (DDoS je útok, při kterém hackeři přehltí cílovou službu díky využití velkého množství rozptýlených počítačů − pozn. red.) V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz," upřesnila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Dodala, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb". Statistici nicméně ujišťují, že sčítání hlasů nijak narušeno nebylo. "Útok žádným způsobem neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat," konstatovala Báčová.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.