Pro občanské demokraty je víkendový výsledek 11,32 procenta tak trochu opakováním situace před opoziční smlouvou po volbách roku 1998. ODS obsadila stejně jako tehdy druhou pozici, čímž potvrdila překonání vnitřní krize. Ale také se znovu ocitla v pasti svého předvolebního slibu, že nepůjde do vlády s favoritem voleb. Favoritem letos bylo místo někdejších sociálních demokratů hnutí ANO Andreje Babiše.

"S hnutím ANO nebudeme vyjednávat o nové vládě," trval sebevědomě na svém předseda ODS Petr Fiala v prvních povolebních debatách. Začíná tak válka nervů, s kým Babiš sestaví kabinet, protože z volebních výsledků je zřejmé, že bez ANO vládu v Česku sestavit nepůjde. Zatím jedinou formací, která projevila otevřený zájem jít s ANO do vlády, je SPD Tomia Okamury.

Babiš stojí o vládnutí s ODS zejména proto, že jde o jedinou možnost dvoučlenné koalice, která bývá z programových i vyjednávacích důvodů efektivnější než vícečlenné koalice. ANO by s ODS dalo dohromady většinu 103 hlasů. "Pan Fiala je slušný člověk a máme v programech podobné věci," vábí Babiš druhou nejsilnější stranu.

Klacek jménem KSČM a SPD

Účinnějším přesvědčovacím nástrojem by se ale mohlo stát, pokud by se ANO dohodlo na spolupráci s KSČM a SPD Tomia Okamury. Právě s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem se Babiš coby vítěz voleb sešel hned v neděli ráno jako s prvním z lídrů stran. Filip kvůli tomu dokonce přijel do Babišovy Sokolovny v Průhonicích. "Záleží na tom, zda ODS nabídku ANO přijme," uvedl předseda KSČM s tím, že jeho strana s hnutím ANO o koalici nejedná.

Babiš si jistě dobře pamatuje, jak ODS v roce 1998 uzavřela opoziční smlouvu se sociálními demokraty a jak to zdůvodnila snahou udržet úhlavního soupeře na uzdě. V případě koalice ANO, KSČM a SPD by podobná argumentace byla ještě přesvědčivější, protože společným jmenovatelem takové vlády by bylo zpochybnění zahraničněpolitické orientace Česka k NATO a Evropské unii. Odolá ODS možnosti tomu zabránit?

Fiala odmítá Babiše jasně, jenže jeho pozice ve straně není skálopevná. Vyvedl sice ODS z krize po pádu Nečasovy vlády, takže v letošních volbách zaznamenala nárůst hlasů o 50 procent (ve Fialově jihomoravském regionu dokonce o 80 procent), na obzoru má však silného konkurenta. Když se v sobotu ozýval ve volebním štábu ODS při sčítání hlasů bouřlivý potlesk, dával před sídlem strany rozhovor HN Václav Klaus ml., který i přes největší počet obdržených preferenčních hlasů o úspěchu nemluvil.

Klaus ml.: "Nic světoborného"

"Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla druhá nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na jedenáct, tak to světoborná sláva není," řekl Klaus. "Mírně nekolegiální," komentoval později jeho slova Fiala. Na tiskové konferenci neřekl předseda o Klausově "kroužkovacím" úspěchu ani slovo, teprve na dotaz novinářů svému kolegovi stručně poblahopřál.

Fakt, že ODS letos dostala jen třetinu hlasů oproti rokům 1998 či 2006, většina straníků ve štábu neslyšela ráda. "To je takový škarohlídský pohled. Člověk si to musí srovnat s minulými výsledky," řekl dosavadní předseda občanskodemokratických poslanců Zbyněk Stanjura. "Poškozenou značku strany jsme pod vedením Petra Fialy opravili," dodal. Klaus odmítl uvést, zda je pro něj jeho vítězství ve sběru preferenčních hlasů důvodem k ucházení se o předsednické křeslo. "Je předčasné tyhle věci řešit. Případně to oznámím," prohlásil.

Klausovo možné tažení do čela ODS by ovšem mohlo zásadně zamíchat karty v povolebním vyjednávání o vládě. V minulosti se totiž vyjadřoval k možnosti vlády s ANO o něco méně odmítavě než Fiala. Třeba na jaře se nechal slyšet, že ODS si bude muset zvolit, jestli chce být ještě pětadvacet let v opozici, nebo znovu vládnout. A dotaz HN, zda by připustil spolupráci s Babišem, s nadhledem bagatelizoval: "S ODS se nikdo o vládě bavit nebude."

Bez ohledu na tyto drobné nuance ale platí, že spolupráce ANO a ODS by narazila na několik ideologických bariér. Jednou z nich je například Babišova elektronická evidence tržeb. Daňová povinnost, která začala platit v první vlně před necelým rokem a dnes se týká asi 150 tisíc živnostníků a firem, pochází z dílny Andreje Babiše. ODS však opakovaně uvedla, že do případné vlády půjde jen s tím, kdo podpoří zrušení povinného odesílání každé vydané stvrzenky elektronickou cestou na finanční úřady.