Když se na letišti ozve "poslední výzva", je každému cestujícímu jasné, že když sebou opravdu bystře nepohne, bude moci letadlu mířícímu do vytoužené destinace leda tak zamávat. V politice to kupodivu takto vždy nefunguje. Politici zhusta vykazují podivuhodnou schopnost poslední výzvy, které jim adresují voliči, nevnímat či ignorovat. Takže to řekněme jasně: letošní české sněmovní volby byly poslední výzvou pro kdysi významně zastoupený politický proud − jednoznačně proevropský pravý střed. Jestli sebou jeho představitelé nepohnou, na odlet do destinace "moc a vliv" mohou zapomenout. A dost možná jim to už příště nepoletí ani do sněmovny.

Liberální pravice o víkendu přežila jen o fous. TOP 09 se do Poslanecké sněmovny dostala až na poslední chvíli. Když měla ještě při 90 procentech sečtených hlasů 4,6 procenta, museli být Miroslav Kalousek a spol. zpocení až za krkem. Jim blízká formace Starostové a nezávislí jásá nad úspěchem, ale do sněmovny také prošla s ušima odřenýma až na chrupavku. No a lidovci (které sem řadíme kvůli jejich afinitě k jádru EU) se od posledních voleb propadli pod šest procent. Takže sečteno: chybělo málo a voliči, kteří vidí Česko v jádru evropské integrace, ve sněmovně neměli vůbec žádné zastoupení. Darmo se utěšovat tím, že tentokrát to ještě vyšlo. Příště by to už vyjít nemuselo. Politici TOP 09, STAN a KDU by měli pochopit jednoduchou věc: šlo skutečně o poslední výzvu. A měli by co nejrychleji začít uvažovat o nějaké formě integrace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Chybělo málo a liberální proud zcela chyběl v Poslanecké sněmovně.
  • Volby jasně ukázaly, že politické formace, které vidí Česko jako součást jádra Evropské unie, by měly rychle uvažovat o integraci.
  • Když se o ni nepokusí, můžou v příštích volbách mašírovat každá zvlášť na smrt, přičemž s sebou vezmou celý politický směr, na kterém jim deklarovaně tak záleží.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru