Před čtyřmi lety měl přechod na euro v Česku mocné zastánce. Pro přijetí společné měny byla nejsilnější vládní strana ČSSD, a koaliční lidovci dokonce chtěli, aby se u nás eurem platilo co nejrychleji. Postoj ANO byl sice neurčitý, ale ze starších vyjádření jeho šéfa Andreje Babiše mohli příznivci měny, s níž se platí od Irska po Kypr a kterou potřebujeme při návštěvě hned tří ze čtyř našich sousedů, čerpat přesvědčení, že projekt podpoří.

Muziku tvrdil prezident Miloš Zeman, jehož postoj by se dal s klidem označit za "eurohujerský". Po euru opakovaně volal, svolával k jeho přijetí "propagační" schůzky, opakovaně stanovoval nerealistické termíny, od kterých by se u nás mělo měnou řízenou z Frankfurtu platit. A kdo měl jen trochu odlišný pohled, ten byl nepřítel.

vše o volbách na jednom místě

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru