Je to o ekonomice, hlupáci! Legendární slogan vyvěšený v centrále volebního štábu Billa Clintona snažícího se o nemožné − porazit extrémně populárního prezidenta George Bushe staršího, vítěze války v Zálivu − má co říct i k těmto volbám. Před čtvrtstoletím Bush musel Bílý dům nakonec vyklidit ve prospěch naprostého outsidera kvůli tomu, že se americká ekonomika dostala do hluboké recese. Voliče vlastně moc nezajímalo, že prudký růst nezaměstnanosti a drahý benzin z velké části způsobily vnější okolnosti, a vládnoucího prezidenta, který navíc nesplnil daňové sliby, ztrestali.

Stejný vzorec chování samozřejmě funguje i v opačném gardu. Zlepšení hospodářské situace výrazně zvyšuje vyhlídky na znovuzvolení pro ty, kdo si dokážou zotavení připsat za zásluhu. Tentokrát bude vliv o to větší, že se kondice Česka nikdy v moderní historii nezlepšila tak dramaticky jako během uplynulých čtyř let. Jenže při objektivním hodnocení je nutné brát v úvahu i to, co už bylo nastartováno předchozími vládami, a neopomenout ani vnější vlivy, které jsou pro malou otevřenou ekonomiku nakonec rozhodující.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.