Ke ctnostem Spolkové republiky patří, že i koaliční smlouvy se tam dělají pečlivě a důkladně, aby partneři měli jasno, co chtějí spolu vykonat. Paradoxně o to složitěji se rýsuje dohadování o vládním spojenectví letos. Strana Angely Merkelové i její bavorští bratranci ve čtyřletém srovnání poztráceli hojně hlasů a nyní se mají dát dohromady se svobodnými po jejich návratu z mimoparlamentní pustiny a Zelenými, které se svobodnými spojuje snad jen chuť podílet se znovu na vládě. Všichni dohromady si dnes odpoledne oficiálně poprvé sednou ke společnému stolu.

V aktuální německé konstelaci se bude půdorys, kam by se vešli čtyři účastníci, kreslit ztuha. Střetávat se tu budou dva důležité zájmy. První velí dostat do vládního prohlášení ze svého co nejvíce, což strany dluží svým členům a voličům. Druhý zase nabádá vyvarovat se krachu jednání, protože veřejnost většinou nerada svěřuje vládní odpovědnost těm, kdo ji nedokážou unést.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?