Nenecháme si ukrást lithium a svoji zemi uchráníme před cizáky. Ano, jde o zjednodušení předvolebních debat, člověk se ale nemůže zbavit dojmu, že volby, které začínají dnes a ve kterých kandiduje historicky rekordní počet stran a hnutí, jsou tematicky poněkud vyprázdněné. Cínovec je kopec, který se − slovy klasika − s lithiem či bez něj nikam nepřesune, a co se týká migrantů, těch je víc na plakátech stran než na českých ulicích. Vypadá to, že země nemá jiné problémy než ty, co si musí vymyslet.

Skutečné potíže, které samozřejmě existují, strany odsouvají kamsi na zadní stránky volebních programů. V lepším případě. Dostupné bydlení sice nějakým způsobem zahrnuje většina programů, strany ale mají na mysli "řádné občany". O ty, kteří bydlí v ubytovnách, se nestarají. K volbám nechodí, tím pádem jsou naprosto nezajímaví. Jejich potenciální budoucnost nastínil kladenský primátor Milan Volf, který se už teď chce zbavit všech "nepřizpůsobivých", přičemž současně tvrdí, že "slušnému Kladeňanovi" město samozřejmě pomocnou ruku podá. Až na to, že z oněch zhruba 3,5 tisíce místních "nepřizpůsobivých" jsou podle něj slušné zhruba jen dvě desítky. Pokud bude takto vypadat bytová politika pro "řádné občany" v celém Česku, museli bychom oněch 120 tisíc lidí, kteří momentálně živoří na ubytovnách, vyvážet. Naštěstí je tady silná lobby majitelů ubytoven, takže příspěvek zůstane zachován. A nešťastníci na ubytovnách také.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru