Nenecháme si ukrást lithium a svoji zemi uchráníme před cizáky. Ano, jde o zjednodušení předvolebních debat, člověk se ale nemůže zbavit dojmu, že volby, které začínají dnes a ve kterých kandiduje historicky rekordní počet stran a hnutí, jsou tematicky poněkud vyprázdněné. Cínovec je kopec, který se − slovy klasika − s lithiem či bez něj nikam nepřesune, a co se týká migrantů, těch je víc na plakátech stran než na českých ulicích. Vypadá to, že země nemá jiné problémy než ty, co si musí vymyslet.

Skutečné potíže, které samozřejmě existují, strany odsouvají kamsi na zadní stránky volebních programů. V lepším případě. Dostupné bydlení sice nějakým způsobem zahrnuje většina programů, strany ale mají na mysli "řádné občany". O ty, kteří bydlí v ubytovnách, se nestarají. K volbám nechodí, tím pádem jsou naprosto nezajímaví. Jejich potenciální budoucnost nastínil kladenský primátor Milan Volf, který se už teď chce zbavit všech "nepřizpůsobivých", přičemž současně tvrdí, že "slušnému Kladeňanovi" město samozřejmě pomocnou ruku podá. Až na to, že z oněch zhruba 3,5 tisíce místních "nepřizpůsobivých" jsou podle něj slušné zhruba jen dvě desítky. Pokud bude takto vypadat bytová politika pro "řádné občany" v celém Česku, museli bychom oněch 120 tisíc lidí, kteří momentálně živoří na ubytovnách, vyvážet. Naštěstí je tady silná lobby majitelů ubytoven, takže příspěvek zůstane zachován. A nešťastníci na ubytovnách také.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?