Doma je prorokem málokdo. A tak se nepříjemnou pravdu dozvídáme zvenčí. Euro představuje hrozbu pro budoucnost Evropy, zní teď z druhého konce Atlantiku. Ne, Václav Klaus si neodskočil na přednáškové turné po USA. To jeho úhlavní myšlenkový soupeř, Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny za ekonomii, vydal obsáhlou knihu o euru (jejíž překlad do češtiny autor textu odborně redigoval). Stiglitz, stoupenec evropské integrace, varuje, že skoncování s eurem (doslova hovoří o "smrti eura") se snadno může stát jediným způsobem, jak ještě evropskou integraci vůbec zachránit.

Stiglitzovo varování bohužel nerezonuje v české veřejné diskusi o euru, která s nadcházejícími parlamentními a prezidentskými volbami opět oživla. Nobelistu by do hávu "ruského švába" asi neuměl navléci ani ten nejnadanější pohádkář, takže příznivcům přijetí eura zbývá jediné − přejít vše mlčením. A nejde-li o mlčení záměrné, ale o mlčení z nevědomosti, je situace snad ještě vážnější. Dávají tím totiž najevo, že aktuální mezinárodní diskusi o euru nesledují. Kdo ji však sleduje, dovtípí se, že se situace za poslední léta změnila.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru