Předseda zelených Matěj Stropnický udělal coming out. Prohlásil, že je gay. Můžeme si stokrát jedovatě říkat, že by to neudělal, kdyby v bulváru nevystoupil jeho přítel. Můžeme dvěstěkrát spekulovat, že to udělal kvůli volbám, protože jeho zelení jsou v tomto směru asi nejliberálnější stranou a Stropnický otevřeností může na poslední chvíli získat aspoň pár dalších voličů. To všechno může být pravda, ale je to vedlejší. Důležité je, že někdo z předních českých politiků přestal svou sexuální orientaci skrývat. Je to civilizační posun. Česko se tak z oblasti mentálního boratismu, který je definován tím, že se v příslušnosti k LGBT komunitě spatřuje něco závadného, posouvá do svobodomyslné západní Evropy. Možná právě tohle bude s odstupem několika let hodnoceno jako jeden z nejdůležitějších výsledků kampaně před volbami v roce 2017.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru