Pokud chceme najít někoho, kdo může s vědeckou autoritou bít na poplach před hrozícím omezováním demokratického systému, je Lukáš Linek ten pravý člověk. V Sociologickém ústavu Akademie věd se věnuje volebnímu chování, politickým postojům, stranám a parlamentarismu. V předvolebním rozhovoru říká, že nechce strašit, jisté obavy z ústupu od liberální demokracie ale neskrývá.

Ve vaší chystané knize jste dospěl k závěru, že lidé v Česku jsou stále méně spokojeni s politikou a nedůvěřují politickým institucím. Co to způsobuje?

Pro mě je nejvíce varující klesající a stagnující podpora demokracie. Zatímco v 90. letech jí bezpodmínečně podporovalo minimálně 70 až 80 procent lidí, v současnosti se blížíme k polovině. Zbylá čtvrtina za určitých okolností preferuje autoritářský režim a druhé čtvrtině je jedno, jaký je režim. Lze kritizovat jednotlivé otázky, pomocí nichž je podpora demokracie zkoumána, ale trend vývoje je podobný i u jinak formulovaných otázek. Navíc podpora demokracie v Česku, podobně jako v jiných postkomunistických zemích, vychází spíše z instrumentálního hodnocení toho, co režim garantuje, poskytuje a umožňuje, a mnohem méně stojí na základě hodnot.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se