Schizofrenií je v laickém chápání rozuměna duševní porucha mající za jeden z důsledků rozštěpení osobnosti. Tento pojem je však častěji používán v přeneseném významu, kdy se jedná o stav, jenž je výsledkem existence protichůdných skutečností. Takovouto situaci musí lidé řešit nejen ve svém osobním životě, ale dostat se do ní mohou i osoby z nejmocnějších − nejvyšší představitelé světových ekonomik.

Vhodným příkladem je vývoj v rámci leteckého průmyslu. Obecně je známo, že právě toto odvětví patří mezi ty nejvíce ochraňované, a tím pádem i nejvíce diskutované v rámci sporů týkajících se nedovolených praktik obchodní politiky. Mnoho let řešená kauza Boeing versus Airbus budiž příkladem. Nicméně zajímavější případ se odehrává v tomto roce. V dubnu podala společnost Boeing Výboru pro mezinárodní obchod při Ministerstvu obchodu USA návrh na uvalení dovozních cel na nový typ letadel společnosti Bombardier (série C). Tento typ cílí na nejprodávanější řadu strojů od společnosti Boeing, tedy 737. Návrh vychází z přesvědčení, že jak britská vláda, tak i vláda provincie Quebec podpořily investičními pobídkami 135 milionů liber právě společnost Bombardier, přesněji řečeno výstavbu jejích výrobních závodů v Kanadě a v Severním Irsku. Tím pádem mohl Bombardier, alespoň dle tvrzení Boeingu, prodávat letadla za "směšně nízkou" cenu. Britská premiérka se snažila pomocí vyjednávání s americkou administrativou dosáhnout kompromisního řešení. To se jí ovšem nepodařilo a koncem září rozhodl výbor o uvalení dovozního cla na sérii C ve výši 219,63 procenta.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?