Írán má prezidenta, vládu, parlament, jenže ne nadarmo se systému v té zemi říká teokratický. Rozhodující slovo má nejvyšší duchovní vůdce, což je funkce, kterou teď zastává ajatolláh Alí Chameneí. Když zkrátka tento muž něco řekne, je věc daná a hotovo. Ajatolláh se včera setkal se studenty v Teheránu a při té příležitosti řekl, že Írán zatím neodstoupí od jaderné dohody, podepsané v roce 2015, byť ji americký prezident Donald Trump před pár dny zpochybnil. Aspoň zatím tedy blízkovýchodní teokracie nehodlá restartovat svůj − doufejme − nyní spící program na zkonstruování jaderné bomby. Připomeňme, v čem dohoda spočívá: Výměnou za zastavení tajného jaderného "kutilství" byly Íránu zrušeny ekonomické sankce.

jarvis_59e78c36498e27ac605ee31f.jpeg
Ajatolláh Alí Chameneí, íránský duchovní vůdce, který má rozhodující slovo.
Foto: ČTK/AP
jarvis_59e78c37498e27ac605ee323.jpeg
Ajatolláh Alí Chameneí, íránský duchovní vůdce, který má rozhodující slovo.
Foto: ČTK/AP

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru