Dva dny před volbami stávkovali praktičtí lékaři a některé lékárny. Nelíbí se jim připravovaná úhradová vyhláška, která stanoví, kolik budou v příštím roce za jednotlivé úkony dostávat, ani povinné zavedení e-receptů. Obojí se sice zdá být definitivně uzavřené, ovšem stávka před volbami má podstatně větší účinnost než po nich a jak vědí i lékaři, pokud se z něčeho udělá volební téma, existuje aspoň teoretická šance dosáhnout nějakého výsledku.

Nájem mi vzrostl o čtvrtinu, všechno je dražší, ale stát přidává mizivě, říká stávkující lékař

Lékaři mají ostatně s předvolebním stávkováním značné zkušenosti. Loni na podzim se chystali stávkovat před krajskými volbami (a více než měsíc před uzavřením úhradové vyhlášky), což tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka vedlo k prohlášení, že jde o předvolební vydírání a o "protest milionářů". I tehdy šlo o zvýšení peněz pro praktiky. Nakonec se stávka nekonala, lékaři se s ministerstvem dohodli a volby mohly proběhnout v klidu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Lékaři se předvolební stávkou snaží zlepšit podmínky a vyhnout se elektronizaci.
  • Digitalizaci zdravotnictví má v programu většina politických stran.
  • Problém je, že počet lékařů ubývá, a zhoršení prostředí, ve kterém pracují, jejich počet nezvýší.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru