Kouření může zabíjet, píše se česky na krabičce cigaret Bond. Jako výrobce je uveden Philip Morris v Kutné Hoře. I ostatní nápisy sedí, nehraje pouze kolek s nápisem Doněcká lidová republika. Takto označené cigarety se počátkem října objevily v trafikách v Doněcku.

Nejde o dodávky českých cigaret do separatistické republiky, situace je přesně opačná. S největší pravděpodobností šlo o falešné cigarety určené pro české kuřáky. Jenže něco se pokazilo a pašeráci prodali cigarety na místním trhu.

"Viděl jsem ty cigarety prodávat na benzince, pobavilo mě to. Ale to se tu stává. Už jsem tu viděl krabičky s německými nápisy nebo v rumunštině," řekl HN místní obyvatel, který rozhodně odmítl být jmenován. Styky se zahraničními novináři v Doněcku nejsou vítány.

Tím spíše, že není jasné, kdo za výrobou falešných cigaret stojí. "V Doněcku je tabákový závod Chamadej, který byl neustále v centru nějakých skandálů, jeden z majitelů byl i zastřelen," vysvětluje analytik think-tanku Doněcký institut informací Vitalij Sizov. Naráží tím na Michaila Ljaška, jenž byl v kriminálním světě známý pod přezdívkou Miša Kosoj. Nájemný vrah ho zastřelil v prosinci 2015 na Krymu.

Miša Kosoj však podle pozorovatelů zajišťoval hlavně silové krytí, většinovými majiteli byli lidé spojení s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Továrna stále vyrábí. Své sídlo z okupovaného Doněcku přenesla do Kramatorsku, jenž je pod kontrolou Kyjeva. "Jenže výroba je pořád v Doněcku. Přitom cigarety se prodávají po celé Ukrajině. A to i značky, které se v Doněcku nikdy legálně nevyráběly. Stejně tak prodávají cigarety do Ruska," říká investigativní reportérka Jelena Zigulská, jež o firmě napsala velký materiál pro server Argument.ua.

Na podnik Chamadej padlo také podezření loni na jaře, kdy policisté zadrželi kamion s cigaretami s českými nápisy, jenž směřoval na západ. "Stejné krabičky byly zajištěny letos i loni na území Ukrajiny a Ruska. Jedná se jednoznačně o padělky," potvrzuje Klára Jírovcová Pospíšilová za společnost Philip Morris ČR.

Důvodem je i to, že se značka Bond Street v této variantě na českém trhu neprodává. Philip Morris se proti pašerákům snaží bojovat spoluprací s celníky i vzdělávacími kampaněmi. Firma odhaduje, že podíl falešných cigaret na českém trhu jsou asi tři procenta, což představuje daňový únik ve výši 1,5 miliardy korun.

Související