Politika ctí odvaha říkat nepopulární věci. Pokud nyní lídr ČSSD Lubomír Zaorálek říká, že by byl pro přijetí eura, jeví se to jako odvážný výrok. Společná evropská měna je v Česku obecně nepopulární, a kdo se k ní přihlásí, riskuje, že dostane ve volbách za vyučenou. Zaorálek neříká, euro je skvělé, přijměme ho hned. Jen zcela pragmaticky konstatuje, že pokud by se začalo kolem eurozóny vytvářet jádro integrace, o což usiluje francouzský prezident Emmanuel Macron, nesmíme v něm chybět. Ale i to je v nynějším českém kontextu mimořádné.

Vztah k evropské integraci je jedním z důležitých témat voleb a je dobré mít jasno. Takže to shrňme: V naší politice v posledních dnech vykrystalizovaly tři názorové skupiny. První vidí Česko v hlavním proudu integrace. Soudě podle Zaorálkova výroku do ní patří vedle TOP 09 a lidovců i ČSSD. Druhou skupinu stran lze nazvat váhavci. Patří do ní ODS, která říká zhruba "dál od eura, dál od Německa, ale z EU nevystupovat". Podobně to má i Babišovo ANO, které se za čtyři roky proměnilo ze silně prointegrační formace ve skeptickou stranu, která odmítá jak euro, tak celkově hlubší evropskou integraci (což bylo stvrzeno rozchodem Andreje Babiše s původním tvůrcem evropské politiky ANO Pavlem Teličkou). Ve třetí skupině jsou strany otevřeně nacionalistické, eurofobní, kam přirozeně patří především Tomio Okamura, ale podobné tendence lze zaznamenat i u komunistů, i když u nich se jádro odporu vůči Západu koncentruje spíše na snahu o vystoupení z NATO. Kdo se chce rozhodovat podle budoucí pozice Česka v Evropě, má od této chvíle politickou mapu nalajnovanou vcelku přehledně − a to je dobře.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pokud lídr ČSSD Lubomír Zaorálek říká, že by byl pro přijetí eura, jeví se to jako odvážný výrok.
  • Společná evropská měna je v Česku obecně nepopulární, a kdo se k ní přihlásí, riskuje, že dostane ve volbách za vyučenou.
  • Je ale vcelku povzbuzující vidět, že Česko má stále politiky, pro které není unie jen sprosté slovo.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru