V posledních patnácti letech se vedení Komunistické strany Číny řídilo při přípravě sjezdů pevným řádem, zavedeným Teng Siao-pchingem po smrti Mao Ce-tunga (1976) ve snaze zabránit excesům kultu osobnosti, jako byla kulturní revoluce (1966−1976) nebo velký skok (1958−1962). Tengovy organizační reformy měly zajistit rovnováhu sil v "kolektivním vedení" strany a její formální oddělení od státu. Jenže tenhle systém je současnému nejmocnějšímu muži Číny Si Ťin-pchingovi příliš těsný.

Sjezd čínských komunistů, který začíná ve středu, se koná každých pět let. Funkce generálního tajemníka, de facto nejvyššího vůdce celé země, je omezena na dvě pětiletá funkční období vymezená dvěma sjezdy. Generální tajemník je současně prezidentem ČLR s paralelními funkčními obdobími stvrzovanými čínským "parlamentem" několik měsíců po sjezdu. Generální tajemník aka prezident řídí zemi v součinnosti s premiérem v čele Státní rady, tedy vlády jakožto vrcholného orgánu po státní linii. Obměnu kádrů ve vedení strany, především v politbyru a jeho stálém výboru, zajišťují věkové limity pro odchod do důchodu (67 let) a pravidla pro obměnu "generací" revolučních vůdců (současný vůdce Si Ťin-pching stojí v čele "páté generace").

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru