Snížit volební věk na šestnáct let se třeba v sousedním Rakousku zdálo být dobrým nápadem, ale jen do chvíle, než se ukázalo, že mladí volí hlavně krajně pravicové a nacionalistické strany. Do té doby experti zmiňovali plusy, mezi něž patřilo větší zapojení mladých do politického života, jenž je dosud moc nezajímal. Hesla jako "mladý volič rovná se trvalý volič" či "musíme vytvořit volební návyky mladých" dostávají v kontextu jejich vlivu na výsledky poněkud hořký nádech.

Mezi mladými voliči v Evropě loví extremisté a protestní strany. V Česku u nich vede ANO, SPD, TOP 09 či piráti

Vliv rostoucí účasti mladých voličů (do 24 let) je patrný po celé Evropě. Voliči této věkové kategorie daleko častěji než ostatní dávají přednost jednoduchým, radikálním řešením. Ukázalo se to nejen v Rakousku, ale také v prezidentských volbách ve Francii či červnových parlamentních volbách v Británii. Ostatně i volební průzkumy v Česku ve skupině voličů 18−24 let fandí pirátům či Okamurově straně výrazně více než zbytek populace. Studentské volby na středních školách toto rozdělení ještě zvýraznily: podle nich by volby jednoznačně vyhrála Česká pirátská strana. Nikoliv hnutí ANO, které doposud výzkumům jednoznačně dominuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rostoucí účast mladých ovlivňuje volby po celé Evropě.
  • Voliči této věkové kategorie daleko častěji než ostatní dávají přednost jednoduchým, radikálním řešením.
  • Pokud chceme, aby mladí volili "rozumně", podle našich představ, potom jim musíme nabídnout víc než jen "sdílenou" budoucnost a příležitostné práce.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru