Kam se hrabe zhruba třiatřicetiletý Kim Čong-un. Mezi premiéry a prezidenty na naší planetě bude prim nejmladšího od nynějška patřit jedenatřicetiletému šéfovi rakouských lidovců Sebastianu Kurzovi. Tedy pokud sestaví vládu, což ještě není jisté. Teoreticky je stále možné, že navzdory své řekněme manekýnské atraktivitě ostrouhá při námluvách a alpské zemi bude vládnout koalice těch druhých a třetích − levicových sociálních demokratů a ultrapravicových svobodných.

Možná ve vás teď hrklo. Na první pohled by se přece řeklo, že to je fantazmagorie, vždyť ty dvě strany mají k sobě asi tak blízko jako Balaton k Bodamskému jezeru. Leč nezapomínejme, že zásadní, až štítivý odpor ke svobodným, který svého času vtiskl rakouským středolevičákům jako pečeť na čelo jejich předseda Franz Vranitzky, už vzal za své. Jak dával před volbami najevo nynější šéf sociálních demokratů Christian Kern, jeho strana by se nebránila spolupráci s nimi, tedy s pokračovateli zapšklých, nenávistných haiderovských tradic. Navíc v Korutanech a v Burgenlandsku, tedy na zemské úrovni, už zkušenost se společnou koalicí mají, v tom druhém případě i dost úspěšnou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Lidovec Sebastian Kurz vyhrál v nedělních rakouských parlamentních volbách.
  • Stane-li se premiérem, předčí svým mládím i severokorejského diktátora Kim Čong-una.
  • Možná se ale právě kvůli svému věku bude snažit prezentovat jako člověk rozvážný a rozumný.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru