Hysterie spojená se zásobami lithia pod Krušnými horami dostoupila vrcholu ve sněmovně. Čím dál soudržnější neformální koalice ANO, komunistů a národovců opakuje dokola tvrzení o ukradeném bohatství, zbytková vládní sestava kontruje, že kritizované memorandum zásadní změnu nepřineslo, a když, tak jen pozitivní, a zkouší protivníky utahat. Třeba opakováním definice výrazu memorandum.

Opravdu hroší kůži museli nastavit hlavně bojovníci v dresu (formálně stále) vládního ANO. Přehlížet klíčovou roli ministerstva životního prostředí, které už téměř čtyři roky řídí Richard Brabec, místopředseda ANO a od vypuzení Andreje Babiše z ministerstva financí i první místopředseda vlády, totiž vůbec není snadné. A stejně tak je náročné věřit pohádce o úředníkovi, který omylem za ministra elektronicky podepíše špatnou verzi dokumentu. Není těžké uhodnout, co by s Brabcem, bývalým šéfem Lovochemie, jednoho ze základních kamenů Agrofertu, Babiš udělal, kdyby lejstro s opačným než zamýšleným vyzněním podepsal během let v chemičce. Že by debata ve sněmovně k něčemu vedla, to v předvolebním týdnu nehrozí. Snad jediné, v čem nachází společnou řeč ANO, ČSSD i komunisté, je chuť zapojit stát přímo do těžby. U levice to překvapivé není, ta krajní se zjevně nesmířila s koncem dominance státního sektoru v ekonomice a i ta demokratická má před volbami pravidelně spády pustit se do podnikání, aby na to po sečtení hlasů ráda zapomněla. Že by ale chtělo uvrtat státní podnik do nevyzkoušené těžby s velmi nejistým ekonomickým výsledkem i "propodnikatelské" ANO, to za pozornost stojí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • S lithiovou hysterií sílí snahy zapojit stát do těžebního byznysu.
  • Proč by to tím mělo skončit?
  • Vždyť větší marži než těžaři mají automobilky. Tedy pokud jsou úspěšné.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru