Verše Egona Bondyho "Člověk ze zoufalství snadno pomate se…" zpívala už v 80. letech legendární skupina Garáž. Neplatí to jen pro jednotlivce, ale i pro celé politické strany. Pár dní před volbami se snaží urvat, co se dá, a neodvratně je to táhne směrem pryč od zbytků racionality.

Skvělé číslo v tomto směru předvedli sociální demokraté, když vyrazili do ulic Prahy na demonstraci "za vyšší mzdy". Nic proti tématu, ale protestní demonstrace lídrů strany, která čtyři roky vedla vládu, to je úkaz, pro jehož přiléhavé pojmenování zcela nepostačuje ani oblíbený výraz bizár. Bylo to o to lepší, že na transparentech sociální demokraté hlásali například: "Nemocenskou od prvního dne." Fakticky si tak trpce stěžovali sami na sebe − upozorňovali na věci, které se jim ve vládě nepodařilo prosadit. No a když demonstrující oranžoví lídři navrch vykřikovali "Babiše do koše", bylo by jim dobré připomenout, že to byli právě oni, kdo pána Čapího hnízda instaloval do vlády a nechal ho vyrůst do velikosti, která už nyní rozměry jakéhokoli koše naprosto přesahuje. Když to shrneme, byl vzkaz sociálnědemokratické demonstrace zhruba tento: "Koukejte, jak nám to v té vládě krásně nešlo!" Ne, to už není ani střelba do vlastní nohy, spíš do nějakého životně důležitého orgánu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru