Nebýt masokombinátu, byl by Kostelec u Jihlavy jen jednou z mnoha malebných, ale jinak obyčejných vesnic na Vysočině. S ulicemi rodinných domků, návsí a rybníkem přimknutým k hlavní silnici.

Na jeho břehu však už v roce 1917 vyrostl podnik, jenž má dnes zhruba stejně zaměstnanců jako celá ves obyvatel. Firemní logo Kosteleckých uzenin s mužem zakusujícím se s gustem do párku zná v Česku snad každý. Lidé z Kostelce však dnes mají k podniku, který v roce 2005 ovládl Andrej Babiš a společnost Agrofert, rozporuplný vztah.

"O masně se už nebudu bavit, skončila jsem tam a chci mít pokoj," říká důchodkyně Marcela Mašková, která v masokombinátu pracovala více než čtyřicet let. Není jediná. Řada z více než devíti set obyvatel obce při zmínce o sousední továrně odvrací zrak a odmítá hovořit. Přitom v Kostelci téměř není rodiny, která by s ní nebyla nějak spojená. Skoro v každé domácnosti se blýská řeznický nůž, staletí ctěné řemeslo se tu dědí po generace. V areálu u rybníka nezřídka pracovalo i víc členů rodiny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.