Nad světovou ekonomikou svítí slunce. Je tak jasné, jako už dlouho ne což ještě nějakou dobu vydrží. Téměř z dvou set zemí Mezinárodního měnového fondu jich v příštím roce hospodářský pokles postihne jen šest (a to nepříliš významných). Ostatní míří vzhůru, přičemž prognózy na nejbližší období se vesměs vylepšují. Ne vše se sice vrátilo k normálu, růst mezd ve vyspělých ekonomikách ještě většinou nenabral předkrizové tempo a to samé platí i o inflaci, ale celkový obraz je výrazně pozitivní.

Jenže po dobrých časech zákonitě přijdou otřesy, na které řada ekonomik, ani těch vyspělých, stále není připravena. Finanční rizika navíc rostou i kvůli stále velmi uvolněné politice centrálních bank. Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které ve Washingtonu vyvrcholilo o víkendu, tak provázely výzvy k reformám. "Střechu je potřeba opravit, když slunce svítí," prohlásila šéfka fondu Christine Lagardeová. Ti ze shromážděné světové finančnické elity, kdo rozhodují o politických krocích, podle ní toto poselství přijali plně za své.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru