Když Andrej Babiš rozpoutal kauzu Lithium, možná netušil, do jak širokého terče míří. Případ, který před volbami zjednodušil na jednorázový rozprodej národního bohatství a použil proti hlavnímu politickému soupeři, však ukazuje zejména na to, že Česko se o své nerostné bohatství dlouhodobě nezajímalo.

Země brzy po roce 1989 úplně skončila s geologickým průzkumem a pomalu tlumila skoro veškerou těžbu od uranu až po uhlí. Krátkodobě to mělo logiku podloženou ekonomikou i ochranou přírody. Celá věc ale dospěla do stadia, kdy stát v podstatě neví, jaké zásoby kterých surovin má pod zemí a jestli mu stojí za to je těžit sám, nebo těžbu podstoupit soukromým podnikům. Debata, zda vláda má jít do ekonomického a podnikatelského rizika, nebo raději nechat těžit třeba zahraniční společnosti, tak nikdy nemohla proběhnout. A zdaleka nejen u lithia.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru