Až se tuto neděli sečtou hlasy voleb od rakouské Národní rady neboli dolní komory parlamentu, dočkáme se vlády, kde budou znovu zastoupeni svobodní. To zase není tak velké překvapení, už párkrát byli, ale tentokrát se Haiderovi dědicové vracejí za jiných okolností. Protože tou největší změnou v kampani bylo přebírání jejich pravicově populistických témat tradičními stranami, které dosud rakouské politice dominovaly. Výsledkem je celkový posun rakouské politiky navíc poznamenaný nebývale špinavým finišem stranického soupeření.

Ještě letos na jaře dominovali průzkumům svobodní vedení sebevědomým Heinzem-Christianem Strachem a tradiční strany, lidovci a socialisté, se začaly obávat, že se udrží u moci, jedině když budou dělat svobodným menšího, podřízenějšího partnera. Tuto vyhlídku změnil důrazný nástup letos jednatřicetiletého Sebastiana Kurze. Historicky nejmladší ministr zahraničí svou stranu donutil k výrazné změně. Názvem počínaje, protože seznam kandidátů nese titul Listina Sebastiana Kurze − Noví lidovci, a vnitřní reformou konče, protože na výběr kandidátů už neměly tak velký vliv jako dříve regionální organizace a jejich vnitřní dohody. Změnou bylo přebírání témat a akcentů dosud obvyklých u svobodných, zvláště co se týče imigrace a euroskepse.

Heinz-Christian Strache se čertil a mluvil o politickém plagiátorství, ale lidovci se vyhoupli v průzkumech na první místo před svobodné. Protože obě strany nyní vládnoucí velké koalice − lidovci a socialisté − nechtějí po neděli pokračovat v tom, co jim po léta vyhovovalo, jako jediný možný výsledek voleb se jeví spojenectví lidovců a svobodných. Hlasy haiderovců však mají být hodně drahé, minimálně za obsazení ministerstev zahraničí ("Rozumí se samo sebou") a vnitra ("Bezpodmínečně").

Ani rakouské volby ovšem nemusí dopadnout čistě podle předvolební kalkulačky. Dosud nebylo změřeno, jak voliči strávili nechutnosti provázející volební kampaň, v nichž jsou namočeni lidovci i socialisté a které ve veřejnosti srážejí důvěru v politiku. Na jedné straně stojí odhalení, že za dvěma falešnými facebookovými profily se jménem Sebastiana Kurze, kde se objevovaly polofašistické a antisemitské výroky, byli lidé pracující pro volební štáb socialistů. Na lidovce naopak prasklo, že se mluvčí jeho předsedy pokoušel za sto tisíc eur získat krtka ve štábu socialistů. Důsledek: Buď nechuť voličů jít hlasovat, anebo přesun ke svobodným. Tak či tak má do vlády namířeno strana, kterou po celé poválečné časy provázela pověst pohrobků dob, kdy Österreich byla součástí nacistické třetí říše.