Výrobky Made in Japan se už desítky let těší skvělé pověsti. Ovšem pověst japonských koncernů za poslední roky poškodila řada skandálů. Ten poslední má na triku Kobe Steel, jehož vedení muselo přiznat falšování údajů o kvalitě řady výrobků. Vedení firmy se za to včera − v hlubokém předklonu − veřejně omluvilo.

Spolehnout se odběratelé nemohou na údaje o pevnosti a trvanlivosti komponentů vyrobených v posledních deseti letech. Skandál dopadne i na dvě stovky odběratelů, mezi něž patří firmy jako Toyota či Subaru, problém může mít i Boeing. Vyčíslit škody ještě nejde, vodítko nám ale může dát burza. Zatímco akcie konkurentů letěly vzhůru o deset a víc procent, s cennými papíry Kobe Steel se včera neobchodovalo, protože prodejních příkazů bylo tolik, že by jejich kurz s jistotou zkolaboval.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru