Od 1. listopadu musí řidiči povinně vyjet na zimních pneumatikách za předpokladu, že na cestě hrozí nepříznivé povětrnostní podmínky. I proto před sezonou zveřejňují některé evropské autokluby výsledky testů zimních pneumatik. Mezi prvními byl rakouský ÖAMTC, jenž se zaměřil na dvě běžně používané velikosti plášťů, tedy 195/65 R15 pro kompaktní automobily a 215/65 R16 určené zejména pro SUV. Přinášíme výsledky těch druhých, kde dominovala značka Dunlop. Kompletní tabulka je ke stažení na webu českého autoklubu ÚAMK (www.uamk.cz).

Rakouský autoklub, podobně jako třeba německý ADAC, hodnotí pneumatiky v jednotlivých disciplínách, kterým pak podle důležitosti přiděluje procentuální podíl na celkovém výsledku. Největší důraz klade na chování plášťů za mokra, které má třicetiprocentní vliv na celkové hodnocení. Právě mokrá vozovka se během zimy vyskytuje častěji než suchá (15 procent) nebo ujetý sníh (20 procent z hodnocení). Test řeší i chování na ledu, opotřebení plášťů a také jejich vliv na spotřebu, které mají shodně 10 procent. Kontroluje se také komfort, u něhož ale jde z velké míry o pocit konkrétního testovacího řidiče, a tak má na celkovou známku jen zanedbatelný dopad pěti procent. Výsledkem je přidělení známky v každé kategorii − čím nižší, tím lepší, tedy jako ve škole (jen je jiné rozpětí 0,5 až 5,5), a nakonec také počet hvězdiček, které celkové hodnocení zjednodušují pro rychlou orientaci.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.