Ondřej Houska - redaktor a kolega z Economia a.s. - v dubnu zveřejnil článek týkající se možností, které přináší tzv. Junckerův plán a který si Česko zatím dokázalo přisvojit jen zčásti. Tuzemské zastoupení Evropské komise využívá příležitosti, jakou nabízí největší koncentrace zástupců výrobních strojírenských firem v zemi - Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně - a organizuje na brněnském výstavišti seminář, který ukáže jak získat výhodné financování z investičního plánu.

Pozvánku na seminář k tomuto tématu najdete v rámečku u článku, zde pro ty méně informované vybíráme některé části z článku Ondřeje Housky.

Česko zatím z Junckerova plánu, který má v Evropě podpořit investice, nedokázalo postavit žádnou zásadní infrastrukturní stavbu. Začíná ale využívat podporu, kterou mohou touto cestou dostat malé a střední české podniky. Cílem plánu je podpořit hlavně rizikové projekty, které by jinak nevznikly.

Investice EFSI dle sektoru

Slováci díky Junckerovu plánu staví u Bratislavy důležitou infrastrukturní stavbu. Sehnali jeho prostřednictvím peníze na obchvat hlavního města Bratislavy. Téměř půl miliardy eur, v přepočtu kolem 13 miliard korun, na jeho stavbu půjčila Evropská investiční banka (EIB) v rámci tzv. Junckerova plánu, pojmenovaného po předsedovi Evropské komise. Opatření má podpořit investice v celé Evropě, ale Češi z něj zatím nedokázali získat finance ani na jednu velkou infrastrukturní stavbu. Přitom Junckerův plán má vygenerovat až 315 miliard eur, tedy přes osm bilionů korun nových investic.

"Neděláme tu velké investiční akce, protože projekty nejsou připravené a někdy chybí i politická podpora, bez které se žádný strategický projekt neobejde," říká Hana Nylander Kaloudová, která vede pražskou kancelář EIB. Upozorňuje zejména na nesmírně komplikovaný stavební zákon. Již v loňském roce na problémy v politické podpoře infrastrukturních projektů na stránkách Veletržních novin 2016 tato sympatická bankéřka upozorňovala, ale vzhledem k nepolitičnosti svojí instituce se k žádné kritice neuchýlila.

Základní slogan zní "Investujte, my ručíme", a je to zjevně reálné - jenže posuzovatelé projektů jsou v tomto případě skutečně nezávislí a skutečně odborníci, a to je nejspíš hlavním problémem v typickém českém jánabráchstickém prostředí velkého stavebnictví a jeho politických souputníků.

Riziko s Junckerem

Junckerův plán, oficiálním názvem Investiční plán pro Evropu, si dal za cíl podpořit rizikové projekty, do kterých by banky a další investoři jinak pravděpodobně nešli. Chce tak do Evropy přitáhnout investice, a tím pomoci zvýšit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost. Plán funguje tak, že Evropská komise a Evropská investiční banka vložily kapitál do Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Dohromady 21 miliard eur, tedy přes půl bilionu korun. Ty slouží hlavně jako záruky pro investory. EFSI tak nese takzvaná první rizika.

Investiční plán pro Evropu@EU

Zastoupení Evropské komise v České republice pořádá seminář na téma: INVESTIČNÍ PLÁN PRO EVROPU: JAK SE ÚSPĚŠNĚ ZAPOJIT?

10. října 2017, 10.30-12.00 hod.
Veletrhy Brno a.s., Výstaviště 405/1, 60300 Brno (Pavilon P, místnost P4)

Pokud se projekt dostane do problémů, první kdo přijde o peníze, je EU, nikoliv investor. To by mělo odbourat obavy investorů a přimět je vložit peníze i do rizikovějších projektů. EFSI by měl takto v Evropě mobilizovat nové investice až za 315 miliard eur, což je přes osm bilionů korun. Podle hodnocení agentury Standard & Poor's tohoto cíle EFSI dosáhne. EU už proto jedná o prodloužení a rozšíření plánu. V oblasti infrastrukturních projektů to bude ale fungovat zjevně bez Čechů - podle všeho ty opravdu velké investice nepotřebujeme - rozuměj ne za cenu, že nám do toho bude mluvit nějaká kontrola cen nebo záměrů "mezi řádky".

Česko ale postupně začíná využívat jinou část Junckerova plánu, podporu malých a středních podniků. Podle údajů EIB na ni do Česka zatím přiteklo 270 milionů eur, tedy přes sedm miliard korun. EIB, která Junckerův plán realizuje, v Česku uzavřela smlouvy s několika soukromými bankami. Společně daly dohromady kapitál, ze kterého pak místní banky půjčují malým a středním podnikům.

K úvěru 65 milionů od Equa bank na výstavbu desítek bytů v několika domech v Holubicích v okrese Praha-západ se touto cestou dostala i firma H&B Stavreal. "Ve stavebnictví opět propuká krize," říká majitel firmy Radek Hlavička. Banky se tak podle něj často zdráhají na podobnou výstavbu půjčit peníze. Stavební výroba se v Česku meziročně propadla o sedm procent.

Ani získávání půjček z Junckerova plánu pro malé a střední podniky ale v Česku není bez problémů. Banky, které podepsaly dohodu o poskytování úvěrů s pomocí evropských garancí, je klientům ne vždycky nabízejí. Peněz je na trhu nadbytek, takže banky někdy dávají přednost svým vlastním produktům, u kterých si mohou říct o vyšší úrok. Případně se, kvůli dostatku zájemců o úvěry, zdráhají jít do rizika, i když to je podstatou Junckerova plánu.

 

O půjčku se skrze Evropskou investiční banku mohou ucházet rovněž předkladatelé velkých projektů, zejména v oblasti dopravy, energetiky, životního prostředí a inovací. Malé a střední podniky a podniky se střední kapitalizací budou schopny zajistit financování pro své projekty prostřednictvím domácích bank či národních rozvojových bank.

EVROPSKÉ CENTRUM PRO INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ (EIAH)

Evropské centrum pro investiční poradenství (EIAH) je iniciativou Evropské komise a EIB, jejímž účelem je urychlit investice díky jedinému kontaktnímu bodu pro komplexní podporu projektů a investic v libovolné fázi projektového cyklu.

Poradenské služby zahrnují:
- technickou podporu při přípravě a implementaci projektů,
- rozšířené využití prostředků EU ve finančních nástrojích,
- podporu při budování kapacit,
- podporu při práci na strategiích, programech a projektech pro partnerství veřejného a soukromého sektoru,
- přístup k financím na inovativní projekty.

Další informace jsou k dispozici na stránce http://eib.europa.eu/eiah

EVROPSKÝ PORTÁL INVESTIČNÍCH PROJEKTŮ (EIPP)

Evropský portál investičních projektů (EIPP) pomáhá - ve formě "internetové seznamky pro investory" - veřejným i soukromým předkladatelům projektů z EU oslovit potenciální investory z celého světa. Portál poskytuje a hostuje Evropská komise, přičemž se jedná o bezplatnou službu (pro projekty s minimálním rozpočtem ve výši ekvivalentu 1 mil. EUR).

Další informace k portálu EIPP jsou k dispozici na stránce http://ec.europa.eu/eipp

Investice EFSI dle sektoru