Na průmyslové firmy dopadá nepříznivá matematika. Za eura utržená z vývozu dostávají méně korun než před rokem. Zaměstnancům platí v průměru skoro o osm procent více než loni a odbory se do kolektivních vyjednávání vydaly s požadavkem na ještě vyšší růst. Podle šéfa Českomoravských odborových svazů Josefa Středuly budou chtít osm až deset procent.

"Problém nedostatku lidí může vyřešit robotizace, nicméně nepřijde přes noc," míní Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a člen vedení ArcelorMittal Ostrava.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • České firmy nestíhají vyrábět a chybí jim až 290 tisíc lidí. Na trhu práce ale nejsou.
  • Záchrana v podobě robotizace nepřijde přes noc, shodují se podnikatelé.
  • V Česku je 11 tisíc robotů, země tak patří k nejvíce robotizovaným na světě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru