Nechci, aby Evropa rušila euro a abychom se vraceli k národním měnám, k nějaké slovenské koruně, říká v rozhovoru pro HN slovenský analytik Juraj Karpiš. Eurozóna ale v současné podobě, kdy jednotliví členové nedodržují svoje vlastní pravidla, přežít nemůže. Evropa podle něj proto potřebuje opravu − aspoň takovou, aby dokázala přežít další finanční krizi.

HN: V České republice má euro špatnou pověst, jeho zavedení se odkládá na neurčito. Slovensko jej přijalo na počátku roku 2009, v době největšího rozpuku krize. Šlo o dobré rozhodnutí?

Musím upozornit, že jsem dlouhodobě patřil ke kritikům zavedení eura. Potom ale přišla krize a veškeré propočty o přínosech a nákladech eura padly, protože s takovým finančním kolapsem nikdo nepočítal. Paradoxně jsem byl v tu chvíli rád, že máme euro, protože to znamenalo, že jsme součástí většího měnového celku.

V článku se dále dozvíte

  • Evropa potřebuje opravu, říká slovenský analytik Juraj Karpiš.
  • Takovou, aby dokázala přežít další finanční krizi.
  • V současnosti členové eurozóny nedodržují svoje vlastní pravidla.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru