Když Ondřej Fryc opouštěl loni post spolumajitele a generálního ředitele druhého největšího českého e-shopu Mall.cz, říkal, že neví, jak dlouho mu vydrží věnovat se svému investičnímu fondu Reflex Capital. Teď už má jasno: "Našel jsem se v tom, je to pro mě práce na plný úvazek." Ve svém portfoliu má 17 firem, mezi nimiž jsou inovativní start-upy a třeba i výrobce roubenek. Že by si ale už ani nevzpomněl na Mall.cz, který v roce 2000 spoluzakládal a který z něj udělal miliardáře, není pravda: "Je to velká část mého života, mám tam řadu přátel. Takže samozřejmě sleduji, co dělají a jak se jim daří."

HN: Investicím do start-upů se věnujete od roku 2012. Jak se od té doby trh proměnil?

Tehdy to pro mě byl spíš koníček, zůstával jsem dál v Mallu a fondu se věnovali kolegové. Startupová scéna je dneska mnohem poučenější, ví, co to je venture kapitál, co od investora může čekat a že to není jen kasička na peníze. Že ho musí brát jako partnera, což s sebou nese kompromisy. Velkým trendem též je, že investoři už nechtějí poskytovat jen peníze, kterých je na trhu hodně, ale chtějí se odlišit a start-upům pomoct i jinak. My jsme například spustili takzvaný power team, který tvoří partneři v Reflex Capital. Všichni už mají v byznysu něco za sebou. Dáváme je společnostem v našem portfoliu zdarma, je to takový přítel na telefonu. Venture kapitálový život z 90. let, kdy investor vlastně jen otravoval podnikatelům život, protože chtěl pořád něco schvalovat, se mění. Teď se jim snaží hlavně upřímně pomoci.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru