Vcházím do areálu slavné nemocnice v centru velkého města. Dva vrátní se zapálenou cigaretou stojí u brány hned vedle cedule s nápisem "zákaz kouření". Mířím na jedno z nejlepších pracovišť v zemi. U jeho vchodu pobíhá pes, očichává rohy a náhle zvedá nožičku a… ano, značkuje vstup na kliniku.

I takhle by se dala popsat realita českého státního zdravotnictví přibližně za 7,5 procenta hrubého domácího produktu. Už jsem si zvykl, že v zahraničí vypadají nejen slavná, ale i obyčejná zdravotnická zařízení k světu. Prostě nepoznáte rozdíl mezi budovou banky či hotelu a nemocnicí. A o kterých zemích hovořím? Nejen o těch nejrozvinutějších, o nichž víme, že čím bohatší, tím více ukrajují ze svého HDP na zdravotnictví. Řeč už je i o těch, jejichž výrobky jsme si zvykli považovat přinejmenším za méně kvalitní. Je pravda, že na jejich ulicích se sice dusíte ve smogu z aut, ale v nemocnici vám může být překvapivě hezky.

V článku se dále dozvíte

  • Naše hospodářství roste a zdravotníci na to reagují po svém.
  • Sestřičky mizí z nemocnic tam, kde se tolik nenadřou.
  • Lékaři končí v zahraničí.
  • To jsou fakta, ne agitace.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru