Viděl jsem předvolební klipy a padl na mě smutek. Nejenom nad úrovní jejich zpracování, která je často nízká a dopředu počítá s tím, že na ně stejně nebude skoro nikdo koukat. Větší problém je s obsahem. Když vidíte koncentrovaně v jednom bloku tolik otevřené nenávisti, strachu a nedomyšlených řešení, chce se vám opít do němoty, emigrovat nebo obojí najednou.

Česká politika se po dlouhém období vyprázdněných frází přehoupla do fáze úderných sloganů, jejichž společným znakem je, že nenabízejí žádnou budoucnost, jenom radikální přístup k přítomnosti. Je jednodušší spočítat, co všechno kandidujícím stranám vadí, než najít v jejich klipech optimismus, vizi a kvalifikaci pro řízení státu. Sebevědomí si pletou s klackovstvím, suverenitu s koncentrákem. Vědí přesně, co by měli dělat ostatní, ale běda, kdyby někdo zpochybnil, co chystají ony.

V zemi, která je relativně bohatá, spokojená a bezpečná, už nějakou dobu kvetou konspirace, zlost a volání po vládě tvrdé ruky. Demokracie a svoboda slova v sobě mají zakódováno, že jsou největším nebezpečím samy pro sebe − kandidovat a hlásat nehoráznosti může každý magor, který je chce zničit.

Dejte to dohromady s potížemi pochopit psaný text a význam sdělení, kterými trpí nemalá část populace, a na problémy je zaděláno. Najednou se zahazují desítky let práce, nic nám není dost dobré, dříve příčetné osobnosti v honbě za politickými body blbnou a zpochybňují se základní hodnoty moderní společnosti.

Pro mnohé je receptem na problémy obnovit ploty, hranice, pohraničníky vybavené ostrými náboji a samostatně útočící psy. Teskně se vzpomíná na doby, kdy měli všichni stejně a všechno bylo přece jednoduché, protože se to prostě nařídilo.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru