První telefonáty místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka diplomatovi Pavlu Fischerovi vyznívaly naprázdno. Šesták, jenž patří ke skupině senátorů, kteří nechtějí po lednových volbách v roce 2018 na Hradě Miloše Zemana, zpočátku Fischera marně přesvědčoval, aby se pustil do boje o prezidentský úřad.

"Vysvětloval jsem mu, že by byl nejlepší kandidát, protože má velké zkušenosti s českou i evropskou politikou, on ale dlouho kandidovat odmítal," přibližuje Šesták.

Přesto dál společně s některými dalšími lidmi na Fischera naléhal, pozvali jej mimo jiné i do Senátu, až nakonec uspěli. Výsledkem bylo čtvrteční Fischerovo vystoupení, při němž s patrnou nervozitou přečetl předem napsané prohlášení.

"Přihlížet nečinně tomu, co se děje, už dál nechci," prohlásil s tím, že Zeman ani další kandidáti dosud podle něj nedokázali jasně definovat, co jsou klíčová témata pro
budoucnost České republiky.

Kandidáti, kteří už mají 50 tisíc podpisů

Miloš Zeman

I když dosavadní prezident přiznává některé zdravotní problémy, zatím je rozhodnutý obhajovat svůj prezidentský post.

Podle průzkumů je jasným favoritem prvního kola volby, jeho výhodou je mimo jiné to, že může případné voliče často oslovovat díky mnoha vystoupením v televizi a
cestám po krajích.

Jiří Drahoš

Bývalý předseda Akademie věd je podle průzkumů zatím největším Zemanovým soupeřem.

Téměř nepřetržitě objíždí zemi a setkává se s mnoha lidmi.

Na cestách ho často doprovází také jeho manželka. S blížícími se volbami získává stále více peněz na kampaň.

Michal Horáček

Začal kampaň nejdříve, nikdo z kandidátů nenavštívil tolik míst po Česku jako on. Jediný Horáček si také kampaň platí výhradně ze svého. V minulosti vlastnil sázkovou kancelář Fortuna.

Ostře sledované prezidentské klání tak dostává zajímavější podobu, protože nejnovější kandidát má potenciál výsledky ovlivnit. Z toho, co zatím říká, je patrné, že by mohl vzít část hlasů dvěma adeptům, kteří si na Zemana nejvíce věří − Jiřímu Drahošovi a Michalu Horáčkovi.

Přestože první z nich nechtěl "nástup" Fischera komentovat a druhý avizoval, že čím bude nabídka pestřejší, tím lépe, je nepochybné, že minimálně někteří jejich voliči začnou brát v úvahu také Fischera.

Horáček se také hned proti Fischerovi ohradil v tom smyslu, že klíčová témata pojmenoval a věnuje se jim v kampani.

Kým vlastně byl a je dvaapadesátiletý Pavel Fischer, který o sobě s úsměvem prohlašuje, že je především muzikantem, který velmi rád hraje na housle?

I kdyby hrál sebelépe, nebyl by to určitě důvod pro to, aby minimálně deset senátorů podepsalo dokument, který mu dává právo utkat se o Hrad i bez 50 tisíc ověřených podpisů.

Fischer se na rozdíl od Horáčka a Drahoše pohybuje ve vyšších patrech politiky řadu let. Navíc dobře ví, co obnáší prezidentský úřad, protože patřil několik let ke klíčovým spolupracovníkům prezidenta Václava Havla. Následně pracoval sedm let jako velvyslanec ve Francii a Monaku. V současné době je ředitelem agentury STEM.

Ještě z Havlových dob ho zná velmi dobře hudebník Michael Kocáb, který se podílel na iniciativách, jež nového prezidenta hledají.

"Naše země velmi potřebuje člověka, jako je on. Má hluboký vhled do domácí i zahraniční politiky," uvedl Kocáb.

Při čtvrtečním Fischerově rozhovoru s HN bylo patrné, že pro něj nebude snadné získat si sympatie voličů. Jeho slovník je spíše diplomatický a úřednický, nikdy v minulosti nebyl politikem a o hlasy veřejnosti se neucházel. Je na hony vzdálený lidovému stylu Miloše Zemana. "Věřím, že se mi podaří občany oslovit, určitě mezi ně budu jezdit co nejvíce," ujišťuje Fischer.

Vzhledem k dosavadním výsledkům průzkumů veřejného mínění, které naznačují vítězství Zemana nebo Drahoše, se zdá, že by Fischerova kandidatura mohla současné hlavě státu spíše pomoct. "Nechci mluvit o osobách a obsazení," reaguje Fischer na dotaz, jestli se neobává, že by mohl nepřímo podpořit nynějšího prezidenta.

Každopádně bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se nadále soustřeďuje na vlastní kampaň. O víkendu chce oznámit své aktivity, které se budou týkat pomoci osamělým seniorům.