Hlavní výtka na adresu předsedy katalánské vlády Carlese Puigdemonta zněla, že se separatisté vyhýbají dialogu se španělskou vládou. Jak v politických sportech bývá zvykem, taková kritika zjednodušovala, v daném případě však měla něco do sebe. Carles Puigdemont sice o dialogu mluvil, stál ale o jednání za účasti zahraničního zprostředkovatele, třeba i z Evropské unie. To by pro stoupence katalánské nezávislosti mělo zásadní plus: k rozhovorům by jako dvě rovnocenné strany zasedly delegace z Barcelony a Madridu. Puigdemont by tak hned na začátku jednání, bez ohledu na výsledek, získal cennou výhodu. No nekupte to.

Je zřejmé, že vláda premiéra Mariana Rajoye se z valné části vlastní vinou vmanévrovala do svízelné situace. Místo aby se v týdnech před ohlášeným referendem snažila otevřít co nejvíce diskusí za účasti regionálních politiků všeho druhu a probírat tam hory nabízejících se věcných argumentů, vyčkávala a nakonec dala přednost síle. Rajoy jako premiér přestál řadu zkoušek, z nichž tou největší bylo obstát v čele vlády během finanční a hospodářské krize, ale v případě Katalánska se proti němu obrátil jeho dříve opakovaně osvědčený vyčkávací přístup. Připustil, aby iniciativu převzali a dosud si udrželi separatisté.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru