Symfonický orchestr Lucca Philharmonic Orchestra si společně se slavným tenoristou Andreou Bocellim vyzkoušel hraní pod vedením velmi neobvyklého dirigenta. Během zářijového koncertu v italské Pise se taktovky ujal robot YuMi od švédsko-švýcarské společnosti ABB. Ta jej představila před třemi lety jako prvního robota na světě, který dokáže skutečně spolupracovat s lidmi. Od té doby se možnosti interakce mezi člověkem a robotem výrazně rozšířily. Jde přitom o jeden z nejvýznamnějších trendů na trhu s roboty, který v Česku celkově roste o desítky procent ročně.

Takzvané kolaborativní roboty pracují bok po boku s lidskými kolegy, aniž by musely být odděleny bezpečnostními klecemi či ploty. "Rok od roku se úroveň vzájemné spolupráce výrazně prohlubuje. Robot zvládne jemnou manuální práci bezpečně a s velmi vysokou přesností. Naše kolaborativní roboty jsou naprogramovány tak, že když zaznamenají neočekávanou kolizi s člověkem, dokážou svůj pohyb zastavit v řádu milisekund," přibližuje Vítězslav Lukáš, ředitel divize ABB Robotika v České republice.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Takzvaní kolaborativní roboti pracují bok po boku s lidmi, aniž by museli být odděleni bezpečnostními klecemi či ploty.
  • Jejich rostoucí nasazení je jedním z nejvýznamnějších trendů na trhu s roboty, který v Česku celkově roste o desítky procent ročně.
  • Mezi další významné trendy v oblasti robotizace patří propojení strojů a internetu a datová analýza.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.