Země střední a východní Evropy včetně Česka chtějí z Londýna přetáhnout špičkové evropské odborníky. Jenže ti vesměs nemají zájem.

Kvůli chystanému brexitu se musí z Londýna přestěhovat dva důležité úřady Evropské unie − Evropská léková agentura (EMA) a Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). O ten první má zájem Bratislava, o druhý Praha.

Pokud by se Evropská léková agentura skutečně přestěhovala do Bratislavy, dalo by výpověď více než 70 procent jejích pracovníků, uvedli tito lidé ve firemním dotazníku. Stejně negativně hodnotí i přesun do Sofie, Varšavy, Bukurešti nebo Helsinek. "Agentura by v takovém případě nemohla fungovat," shrnulo její vedení výsledek průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 90 procent zaměstnanců. A dodalo, že "to by mělo vážné následky pro veřejné zdraví v EU". Evropská léková agentura rozhoduje o tom, která léčiva je možné ve státech EU používat.

200 lidí

pracuje v Evropském orgánu pro bankovnictví, o jehož sídlo má zájem Praha.

Většina zaměstnanců by se chtěla přestěhovat do Amsterdamu, Barcelony, Milána nebo Vídně.

Stejný průzkum provedl také Evropský orgán pro bankovnictví, který má na starosti dohled nad celým evropským bankovním sektorem. O jeho sídlo má zájem Praha.

Na rozdíl od lékové agentury ale EBA výsledky nezveřejnil. Dá se však předpokládat, že ochota expertů na bankovní sektor přestěhovat se do Česka nebude vysoká.

Koho přesvědčíme?

◼ O sídle obou agentur budou v listopadu v Bruselu hlasovat země EU. Česko si navzájem slíbilo podporu se Slovenskem, má taky přislíbené hlasy Maďarska.

Podle zdrojů HN teď vyjednává s Polskem, Nizozemskem či Portugalskem.

◼ V případě českého úspěchu by v Praze trvale žilo zhruba 200 zaměstnanců EBA.

Další odborníci by za nimi jezdili na pravidelné konzultace.

Podle odhadu Úřadu vlády, který mají HN k dispozici, by jen útraty těchto lidí Česku ročně přinesly skoro půl miliardy korun.

Platy zaměstnanců agentur EU závisí na životních nákladech v zemi, kde působí. V Praze by brali o více než 60 procent méně, než mají v Londýně. Je tedy pro ně mnohem výhodnější přestěhovat se do některé země západní Evropy.

Sídlo EBA chtějí kromě Prahy získat také Vídeň, Brusel, Paříž, Frankfurt, Dublin, Lucemburk a Varšava.

V Praze už od roku 2012 sídlí evropská agentura GSA, což je administrativní centrum navigačního systému Galileo. Kvůli nižším platům jí dodnes chybí zaměstnanci.

O tom, kam se obě agentury z Londýna přestěhují, rozhodnou členské země EU. Zaměstnanci v tom podle pravidel nemají žádné slovo.

Je ovšem možné, že jejich názor státy unie v nějaké formě zohlední, aby neriskovaly, že oba úřady v případě hromadných výpovědí přestanou
fungovat.

Česko jako sídlo EBA nabízí kancelářskou budovu Mayhouse, jež má být v roce 2019 postavena na pražské Pankráci. Evropská komise, která jednotlivé nabídky posuzovala, ocenila, že Praha nabízí dostatečné prostory a taky dobrou dopravní dosažitelnost. Naopak české nabídce vytkla nedostatky v dostupnosti školek nebo lékařské péče pro zaměstnance agentury.