Prvním z nich je společnost Raptech, která sídlí v západních Čechách nedaleko Plzně. Věnuje se obrábění, aditivní výrobě a využití laserových technologií ve výrobě forem a nástrojů a zakládá si na tom, že zaměstnává kvalifikované pracovníky s dlouholetou praxí. V oblasti aditivní výroby, tedy procesu, při němž vzniká výrobek postupným nanášením tenkých vrstev na sebe (podobně jako 3D tisk), se zaměřuje také na výzkum. "Zabýváme se vývojem nových aplikací laserových technologií a 3D tisku z kovu i plastu. Jsme mostem pro transfer znalostí mezi univerzitami, poznatky a praktickým uplatněním ve výrobě," vysvětluje její jednatel Stanislav Němeček.

Právě on stál za nápadem pokusit se získat prostředky z nedotačních finančních nástrojů EU, které mohou firmám pomoct s náročnými investicemi a úspěšně rozběhnout jejich podnikání. Z předchozí zkušenosti věděl, že banky jen málokdy plně podpoří investiční projekty a vyžadují finanční spoluúčast. Obávají se totiž nejistoty, kterou s sebou inovační projekty nesou.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?