Evropský kontinent zasáhl v letech po hospodářské krizi propad investiční aktivity. Evropská komise proto v roce 2015 přišla s investičním plánem pro Evropu, který má od začátku jasný cíl: povzbudit dlouhodobý hospodářský růst a konkurenceschopnost v Evropské unii. Jeho jádrem je Evropský fond pro strategické investice (EFSI), který využívá prostředky z veřejných zdrojů, mimo jiné z rozpočtu EU, aby rozproudil soukromé investování v Evropě. Problém totiž podle autorů plánu nespočívá v tom, že by se v evropské osmadvacítce nenacházel dostatek finančních prostředků, ale potenciální investoři z řad firem nebo bank se je kvůli vysokému riziku obávají pouštět do oběhu.

Fond EFSI spravuje Evropská investiční banka (EIB), která poskytuje dlouhodobé úvěry a záruky kvalitním a udržitelným investičním projektům a subjektům ze soukromého i veřejného sektoru. Díky fondu EFSI může banka EIB financovat či garantovat větší počet projektů, zejména těch s vyšší mírou rizika. Ty by totiž za běžných okolností na financování nedosáhly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zatímco malí a střední podnikatelé v České republice úspěšně využívají prostředky se zárukou z Evropského fondu pro strategické investice, velké investiční akce v objemu 25-50 milionů eur se nedaří najít.
  • Inspirací by mohlo být například Slovensko, které svůj velký projekt v rámci Investičního plánu pro Evropu už má.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.