Úžasná dáma za volantem
Eliška Junková: Má vzpomínka je bugatti; OneHotBook

Po jejím prvním vítězství na legendárním okruhu Nürburgring si Eduard Bass v Lidových novinách zabásnil: "Na německou Velkou cenu / stačilo nám vyslat ženu / arci když je taková/ jako paní Junková/ Ta když sedne k volantu / rekordy jdou k čerchmantu." A Jaroslav Ježek ji oslavil čtyřtaktním foxtrotem Bugatti step… Co ještě dodat? Audiomemoáry slavné závodnice jsou dobrodružné stejně jako její život − a v podání Hany Maciuchové skvělé počtení, vlastně − poslech.
www.onehotbook.cz

Dívejte se mi do očí!
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé: Mikulášovy patálie; Radioservis

Malý Mikuláš se sice narodil ve Francii už v 50. letech minulého století, jeho bláznivé nápady a parta kamarádů, co nevynechá příležitost, aby potrápila školníka Polívku, jsou však nadčasové. A když ještě veselou knížku čte se svou charakteristickou dikcí František Filipovský, nudit se určitě nebudete. A vůbec nevadí, že vám už dávno není deset.
www.radioteka.cz

Ta sága ještě nekončí
David Lagercrantz: Muž, který hledal svůj stín; OneHotBook

Když už se "dívka s dračím tetováním" jednou rozhodla zjistit pravdu, nic ji nemůže zastavit − ani islámští radikálové, ani vězeňský gang, ani její nebezpečné dvojče a neméně nebezpeční vědci. Lisbeth Salanderová a Mikael Blomkvist znovu spojují síly v pokračování trilogie Stiega Larssona Milénium.
www.onehotbook.cz

Až pojedete do Havlíčkova Brodu
Jitka Bastlová: Stamicové; vydalo město Havlíčkův Brod

Německý Brod byl po válce přejmenován na Havlíčkův. Pokud by město na Sázavě chtělo vejít ve známost ve světě, mělo zvolit jiný název: Stamicův Brod. Jan Václav Stamic byl famózní dirigent a tvůrce mannheimské školy. Mezi jeho příbuznými najdeme další hudebníky, ale také malíře či tanečnici. O těch všech je tato kniha.

Jaká bude budoucnost?
Václav Smil: Globální katastrofy a trendy; Kniha Zlín

"Na knihy žádného jiného autora se tak netěším jako na díla Vaclava Smila." Citát Billa Gatese nepotřebuje vysvětlení. Kanadský vědec českého původu patří mezi nejrespektovanější myslitele současnosti. Jeho kniha přináší interdisciplinární pohled na globální katastrofy, které může přinést příštích 50 let. Není to však depresivní čtení. Autor argumentuje, že pochopení změn, jež nás čekají, nám pomůže zvrátit negativní trendy a minimalizovat riziko katastrofy.

Zběsilá doba, zběsilá kniha
Oliver Hilmes: Berlín 1936; Host

Příběh šestnácti olympijských dnů v Hitlerově Berlíně. Zmizely cedule protižidovských zákazů, z barů zní jazz, na stadionech a v ulicích se potkávají sportovci, diplomaté a nacistická elita, stejně jako transvestité, prostituti, turisté. Takové obyčejné velkoměsto. Jen na chvíli.
nakladatelstvi.hostbrno.cz