Slovenské krajské volby 4. listopadu měly být svého druhu referendem proti fašistovi Marianu Kotlebovi, který je županem (obdobou českého hejtmana) od překvapivého vítězství v roce 2013.

Jeho Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) se loni dostala do parlamentu, což vyburcovalo nevládní organizace, opozici i vládní strany, aby se v Banskobystrickém kraji snažily před letošními volbami hlasování zvrátit. Právě v tom kraji Kotleba vládne.

Několik demokratických kandidátů se dohodlo, že podpoří toho, který podle průzkumů bude nejsilnější. V úterý odstoupil ze souboje kandidát pravicové opozice Martin Klus. Podnikatel Ján Lunter podporovaný vládní koalicí má nyní největší šance Kotlebu porazit.

Na banskobystrický souboj se soustředila pozornost médií i expertů právě kvůli fašistickým názorům Mariana Kotleby. Už méně pozornosti vyvolává kandidát LSNS na župana v Nitře, druhá nejznámější tvář Kotlebovy strany, mluvčí Milan Uhrík. Kvůli jeho efektivní kampani panuje jistá panika, protože Uhrík může překvapit podobně jako před čtyřmi lety Kotleba.

Spíš kuriozitou je v Žilině kotlebovský kandidát Peter Sagan, jmenovec slavného cyklisty.

Jak ale upozornil poradce prezidenta Andreje Kisky Rado Baťo na svém facebookovém profilu, pozornost soustředěná na Kotlebu je zavádějící. V regionálních volbách v každém z osmi krajů kandidují desítky členů LSNS − často je jich stejný počet jako všech opozičních kandidátů dohromady. Při očekávané nízké volební účasti tak má LSNS velkou šanci stát se plnohodnotnou celostátní silou, i když Kotleba v Bystrici prohraje.

Základní důvody, proč lidé kotlebovce volí, jsou podle slovenského sociologa Michala Vašečky tři. "Sbírají protestní hlasy, část mladé generace má svým způsobem vymyté mozky, protože sledují jen sociální sítě fašistů a alternativní weby šířící nepravdivé zprávy. A třetí je fakt, že část společnosti je fašizující, žije v nich étos válečného Slovenského státu, což je podobné jako v Maďarsku," vysvětluje Vašečka.

Až tedy v Banské Bystrici budou slavit porážku Mariana Kotleby, je potřeba se podívat, kolik jeho strana získala krajských poslanců. A moc se nedivit, kolik jich bude.